Szczęście

15Eric Assous

"SZCZĘŚCIE" - komedia 
Tytuł oryginalny: Le Bonheur
Przekład: Barbara Grzegorzewska
 


Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Andrzej Dopierała

Kostiumy: Ewa Dopierała

Zdjęcia filmowe: Anna Dopierała

Światło i prowadzenie spektaklu: Wojciech Boruszka

Videoart i opracowanie ścieżki dźwiękowej: Nicoletta Dragon

 

Obsada:

LUIZA - Anna Kadulska

ALEKSANDER - Andrzej Dopierała

 

Premiera: 23 października 2020"Oboje są w wieku dojrzałym, ale ciągle interesują się płcią przeciwną".

Czy weekendowy romans kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością, ma szansę przerodzić się w trwałe uczucie?
Czy mimo, że nie mają już 20 lat, zawalczą o swoją porcję tytułowego szczęścia?
Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych w zabawnej i mądrej komedii z popisowymi rolami aktorskimi.


 

Marta Odziomek, Gazeta Wyborcza Katowice:

"(...) Bohaterowie to ludzie dojrzali, z bagażem doświadczeń. Po raz kolejny jednak próbują zbudować nowy świat oparty na drugim człowieku, który przyniósłby im odrobinę szczęścia.Ta skromna inscenizacja w reżyserii Andrzeja Dopierały skrzy się dobrym humorem, ale nie jest wolna od pewnej dozy zawodu, której dostarcza finałowa wolta. Całość wydarza się w symbolicznym kręgu z wykorzystaniem kilku niezbędnych przedmiotów oraz rozbijających iluzję nagrań typu „jak w starym kinie". Dopierale na scenie towarzyszy Anna Kadulska i para ta świetnie się ze sobą dogaduje, co zresztą bywalcy Teatru Bez Sceny wiedzą nie od dziś. Jest między nimi tak potrzebna tej dwójce sportretowanej przez Erica Assousa chemia."

całość artykułu: Relacje pod lupą. "Szczęście" w Teatrze Bez Sceny.


Magdalena Mikrut - Majeranek, Dziennik Teatralny:

„Szczęście" w wykonaniu aktorów katowickiego Teatru Bez Sceny to niezwykle subtelna opowieść o dojrzałej miłości.

"[...] Jak na komedię przystało, całość okraszona została sporą dozą humoru i komizmu słownego. Jednakże siłą spektaklu jest gra aktorska i doskonałe dopasowanie bohaterów. Zdawać by się mogło, że nie odgrywają oni ról spisanych piórem Erica Assousa, lecz prowadzą realną, imrpowizowaną wręcz, rozmowę. Jest ona tak naturalna, wydaje się spontaniczna i wolna od krępujących nadinterpretacji słów autora komedii. Wydaje się, że podglądamy życie intymne pary, będącej niczym bohaterowie średniowiecznych moralitetów - zwielokrotniona postać Everymana. Targające nimi rozterki są bliskie nam wszystkim, stanowią dziedzictwo przenoszone z pokolenia na pokolenie. Choć zmieniają się czasy, przemija moda, to uczucia łączące dwoje ludzi są stałe od zarania dziejów. Wzajemna ciekawość, zazdrość, miłość, gniew – wszystkie odcienie emocji splatają się, tworząc rozmyślnie tkaną konstrukcję. Są niemal wdrukowane w ludzką naturę. [...]"

całość recenzji: Nic dwa razy się nie zdarza? A może miłość nie ma daty ważności?


Wojciech Lipowski, Miesięcznik "Śląsk":

"[...] Szczęście w reżyserii Andrzeja Dopierały to wielki, choć kameralny, teatr dwojga aktorów. Od razu powiedzmy: znakomitych. Spotkanie z Anną Kadulską i Andrzejem Dopierałą, który także występuje w spektaklu, jest doświadczeniem teatru, który niczego od nas nie chce poza bliskością, obecnością, trwaniem. Przyszliśmy, aby przysiąść się do Luizy oraz Aleksandra, pogubionych w codzienności, niekochanych przez innych, żyjących gdzieś poza czasem, przysiąść do ich trudnych spraw, kruchych przemilczeń, strzępów zdań, czasem wykrzyczanych przy salwach śmiechu widzów, w innym miejscu zgaszonych jednym przejmującym spojrzeniem któregoś z dwojga kochanków - jednym słowem jesteśmy unieruchomieni czymś na kształt sieci spojrzeń, tików, gestów, a z tego wszystkiego wyłania się znana na pamięć historia rodzącego się uczucia. [...]"

całość recenzji: Między słowami

 

Próba 21.10.2020 fot. Krzysztof Lisiak

więcej zdjęć